genital.gen.tr https://www.genital.gen.tr Genital, Genital Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, genital.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Genital Bölgede Kıl Dönmesi https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-kil-donmesi.html Thu, 29 Nov 2018 17:44:28 +0000 Kıl dönmesi, sık sık duyduğumuz  deri içindeki kılın büyüyerek ve kıvrılarak  cilde tekrar batma durumudur. Batık kıl olarakta halk arasında adlandırılır. Sık sıkta adını duyduğumuz sağlık sorunudur. Kıl dönm Kıl dönmesi, sık sık duyduğumuz  deri içindeki kılın büyüyerek ve kıvrılarak  cilde tekrar batma durumudur. Batık kıl olarakta halk arasında adlandırılır. Sık sıkta adını duyduğumuz sağlık sorunudur. Kıl dönmesinin oluştuğu bölgelerden biride genital bölgedir. Genital bölgede kıl dönmesi durumu ile karşılaşırsak ve ilk defa başımıza geldiyse bunları bilmenizde fayda olacağını düşünüyorum.. Yürümemizi, tuvaletimizi yapmamıza mani olabilecek gibi şişkinlik, ağrı  ve aşırı derecede kaşıntı durumu olabilir.

Gün içerisinde ciddi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz.  Adet döneminde ise bu durum oldukça sıkıntı ve  tamamen kabusa dönüşür. Genital bölgede renk değiştirme ve hafif  karartmalar meydana gelebilir. Genital bölgede  kıl dönmesi için ne yapılabilir. Kıl dönmesi oldukça ciddi bir sorundur. Kişi bunu fark ettiği anda mutlaka destek almalı ve doktora görünmelidir. Doktor kontrolü ardından gerek görülür ise kıl dönmesi ameliyatla sonuçlanarak hasta kendi sağlığına kavuşur. 

Genital Bölgede Kıl Dönmesi
Genital bölgede  kıl dönmesi tedavisi,

Öncelikle tedaviye  ihtiyaç yoktur,en fazla 3 gün sürer. Fakat 3 gün dediğimiz bu süre 7 günüde bulabilir. Kişiden kişiye ve oluşum süresi ve geçiş süresi duruma göre değişebilir kıl dönmesi. Daha sonra kendiliğinden geçer. Genital bölgede kıl döneminde rahatsız olduğumuz durumlardan bir tanesi koku durumudur. Özellikle sızak yaz günlerinde. Genital bölgede  kıl dönmesi durumu ağırlıştarmamak için asla ağda yaptırılmamalıdır. Çünkü ağda ile durumu ağırlaştırabilir cildi tahriş edebilirsiniz. Genital bölgede eğer enfeksiyon var ise antibiyotik merhem uygulanabilir. Yalnız çok şiddetli durum varsa kullanmaya özen gösterin. Genital bölgeye çok fazla ilaç yada merhem kullanma sağlıklı olmayabilir, bu yüzden doktor bilgisi olmadan da kullanılmasını uygun değildir. Genital bölgede kıl  dönmesini azaltmak için   öncelikle kıldan ve tüyden tamamen kurtulmak gerekir. Ağda ve traş sonrası bölgeye   yumuşatıcı merhem yada losyonlar kullanılmalı. Kişisel temizlik genital bölgede oldukça önemli, kişi kendini sürekli temiz tutmalıdır. 
]]>
Genital Organlar https://www.genital.gen.tr/genital-organlar.html Thu, 29 Nov 2018 19:01:31 +0000 Genital Organlar, insan soyunun devamı için gerekli olan üreme, kadın ve erkekte bulunan genital organlar ile gerçekleşir. Genital organlar makalesi ile toplumumuzda anlatılmayan ancak bilinmesi gereken önemli bir konuyu Genital Organlar, insan soyunun devamı için gerekli olan üreme, kadın ve erkekte bulunan genital organlar ile gerçekleşir. Genital organlar makalesi ile toplumumuzda anlatılmayan ancak bilinmesi gereken önemli bir konuyu sizlerle anlatmaya çalışacağız.

Erkekte bulunan genital organlar

Genital organlar erkeklerde iç genital ve dış genital olmak üzere ikiye ayrılır. 

Erkekte dış genital organlar
 • Penis: Erişkin bir erkekte 5-9 santimetre uzunluğunda ve 3 ile 5 santimetre çapında olan silindire benzer şekildeki organdır. Cinsel uyarıcılar ile birlikte boyu iki katına kadar çıkabilen bu organının çapı da artmaktadır. Penisin içinde bulunan boşluk ve gözenekler kan ile dolarak penisi boyunun uzamasını sağlamaktadır. Penis gövde ve baş kısmı olarak iki bölümde incelenir. Baş bölümü sünnetten sonra oluşan deriyle kaplıdır. Sünnet olamayan erkeklerde ise baş kısmı uzadıktan sonra ortaya çıkar ve tekrar yerine döner. Baş bölgesi içinde barındırdığı sinir hücreleri ile bu kısım erkeğin orgazmında önemli bir rol oynamaktadır. Penisin orta kısmından mesaneyle bağlı olan ve uretra denile bir idrar borusu bulunur. Hem meni hem de idrar uretra ile dışarı atılır. Kadınlardaki uretra erkeğe göre daha kısadır. Bu da kadının daha kolay idrar yolları enfeksiyonu kapma olasılığı oldukça yüksektir. 
 • Torba: İçinde sağ ve solda olmak üzere iki testis, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda sert damarın bulunduğu yapıya torba adı verilir. Torbanın ısısı vücut ısısından daha düşük olduğu için soğukta ısı kaybını önler. Sıcakta ise sperm hücrelerinin aşırı ısıdan korunmasını sağlar. Ayrıca sperm hücreleri ısıdan çok etkilenebildiği için testis torbaları dışarıdadır ve bu torbalar sperm hücrelerini fazla ısıdan korur. 

Erkekte iç genital organlar
 • Testis: İki adet sağlı sollu şekilde olan ve testesteron hormonunun üretildiği yapıya denir. Kişiden kişiye değişen testisler genelde 25-30 gram ağırlığındadır. Aynı büyüklükte olan testislerden sol taraftaki sağ taraftakinden yapı olarak biraz daha aşağıdadır. Hipofiz bezinden salgılanan LH hormonu ile testesteron hormonu üreten testisler, sürekli olarak sperm üretimini de sağlar. Erkekte ergenlikle beraber daha çok testesteron hormonu salgılanır. Sperm hücreleri üretilir., ses kalınlaşır, kaslar gelişir ve sakal-bıyık çıkmaya başlar. 
 • Erkek üreme bezleri ve kanalları: Bezlerden salgılanan salgılar sayesinde erkek sperm hücreleri üzerinde besleyici ve hareket arttırıcı bir etkiye sahiptir. Üretilen sperm hücrelerinin kalitesinin ve morfolojisinin belirler. 

Kadında buluna genital organlar

İç ve dış genital organlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Kadında iç genital organlar
 • Vajina: Tüpe benzer bir şekilde olan ve 7-8 cm civarında olan ve dış ortam ile rahim arasındaki bağlantıyı sağlayan 15 santimetreye kadar uzanan elastik yapıya vajina adı verilir. Cinsel ilişki burada gerçekleşir ve cinsel ilişki ile ıslanıp genişleyerek cinsel ilişkiyi kolaylaştırır. Alt tarafında kanal girişini kapatan ince ve esnek zara kızlık zarı denir. Bu zar penisin vajinaya girdiği anda kolaylıkla yırtılır. Bazen bu zar yırtılmayabilir. Kızlık zarının yırtılması ile hafif ve kısa süren bir kanama görülebilir. 
 • Rahim: Mesane ve kalın bağırsak arasında kaslardan oluşmuş, içi boş ters armut şeklindeki yapıdadır. Bebeğin yerleşmesine uygun kan damarları burada bulunur. Rahimin en önemli özelliği bebeğin anne karnında yaşama ortamını sağlamasıdır. Her ay hormonlar düzenlenerek gebeliğe hazırlanır. Gebelik oluşmadığı zaman adet kanaması ile doku dışarı atılır. Ergenlikten menopoza kadar bu süreç devam eder. Alt yanında rahim ağzı üstünde ise 10 santimetre uzunluğunda iki tüp bulunur. Bu tüplerde yumurtalık ve sperm hücresinin döllenmesi meyd]]> Genital Bölge Kızarıklık https://www.genital.gen.tr/genital-bolge-kizariklik.html Fri, 30 Nov 2018 13:26:10 +0000 Genital bölgede kızarıklık olmasının nedeni bu bölgedeki organlarda oluşabilen enfeksiyonlardır. Bu yazıda genital bölgede kızarıklığa yol açabilen enfeksiyon çeşitleri hakkında bilgiler verilecektir. Kızarıklık, ço Genital bölgede kızarıklık olmasının nedeni bu bölgedeki organlarda oluşabilen enfeksiyonlardır. Bu yazıda genital bölgede kızarıklığa yol açabilen enfeksiyon çeşitleri hakkında bilgiler verilecektir. Kızarıklık, çok fazla mikrobun birlikte meydana getirdiği, eşey fonksiyonunu tehlikeye sokan ve doku harabiyeti yapan, hekimlerin gündelik yaşamda çok fazla ehemmiyet verdikleri bir konudur. Anatomik olarak bakıldığında kadın genital sistemi dış hayat ile karındaki içi ortamını birleştiren bir yöntemdir. Dolayısı ile kolay bir genital inflamasyon böyle, iyileştirme edilmediği halde karındaki boşluğuna yayılarak önemli bir tablo oluşmasına neden olabilmektedir. Vajinanın asidik ortamı, her ay dökülen rahim (döl yatağı) içi katmanı, rahim ağzında geçişi zor hale getiren salgıların bulunması, vajinanın içini kaplayan hücrelerin yapısı ve natürel florada yer alır alan laktobasil adlı bakteriler, mikropların bu bölgelere tutunup inflamasyon oluşturmasına karşın vücudun natürel bariyer mekanizmalarıdır. Doğum, düşük, ameliyatlar, gebelik, antibiyotik tüketimi, sentetik iç çamaşırları, hijyen sıkıntıları benzeri etmenler varlığında bu natürel bariyerlere nazaran inflamasyon meydana gelmesi kolaylaşır. 
 
Vulvar enfeksiyonları: Dış jenital organlar vulva olarak isimlendirilmektedir. Genelde vajinal enfeksiyonlara eşlik ederler. Vulvite neden olabilen etmenler içinde östrojen düşmesi, enfeksiyonlar, dar giyecekler, tüy dökücü kremler, sentetik iç çamaşırları, vajinal spreyler benzeri tahriş eden maddelere maruziyet yer almaktadır. Şeker rahatsızlığı, kansızlık, karaciğer hastalıkları benzeri önemli sistemik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da vulvite neden olabilmektedir. En sık yakıntılar kaşıntı, kızarıklık, şişlik, ağrılı seks, batma ve yanmadır. İyileştirme altta yatan etmenegöre tertip eder. En sık görülebilen inflamasyon faktörü mantarlardır ve genelde krem biçiminde tatbik edilen antimikotiklere iyi cevap verir. 
 
Siğil (kondilom): Genital bölgede kızarıklıklığa yol açan human papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonları erkeklerde peniste, bayanlarda vajina vulvada siğillerin çıkmasına neden olmaktadır. Bununla beraber virüsün birtakım tipleri rahim (döl yatağı) ağzı dokusunda değişikliklere ve rahim (döl yatağı) ağzı kanserine neden olabilmektedir. Rehabilitasyonunda kullanılabilen kremler, siğillerin yakılması ya da cerrahi olarak çıkarılması civarı etkili değildir. İyileştirme edilen hasta olanların % 30'unda nüks görülebilmektedir. HPV virusunun, cinsel yöntem haricinde bulaşma yöntemleri tam olarak olmamakla beraber ten teması ile bulaşması olasıdır. Dış genital alanda yerleşen siğillerden korunmak amaçlı bu bölgeye virüslü bir nesnenin temas etmemesi sağlanmalı, partner epilasyon malzemesi kullanımından uzak durulmalıdır. Rahim (döl yatağı) ağzını koruyabilmekte fakat dış genital bölgeyi koruyamamaktadır.  
Genital Bölge Kızarıklık 
Genital uçuk: Herpes Simplex virusu enfeksiyonları, genital organlarda ağrı yapan ülserlere yol açabilir. Genital bölgede kızarıklık dışında ateş, yorgunluk durumu, adale ağrıları da eşlik edebilir. Kesin bir tedavisi yoktur fakat tatbik edilen tedaviler ağrıyı azaltmaya, enfeksiyonun ek olarak kısa zamanda atlatılmasına ve uçuk üstünde ikincil enfeksiyonların önlenmesinde işe fayda. Gebelik esnasında etkin herpes lezyonu olanlar, bebeklerde oluşabilen beyin iltihabından korunabilmek amaçlı sezaryen doğumu olmalıdırlar.
 
Bartolin absesi: Bartolin bezleri vajinanın her iki tarafında, dudakların iç tarafında yer alır alan, seks esnasında kayganlaşma oluşmasını imkanı sunan salgı bezleridir. Bu bezler ince kanallarla vajinaya açılırlar. Geçirilmiş olan vajinal enfeksiyonlar ve tahriş olması bu kanallarda tıkanıklık ile sonuçlanabilir ve bu salgılar dışarı atılamaz, bezin içerisinde birikerek şişliğe neden olur. Bu salgının mikroplar ile buluşması sonu]]> Genital Akıntı https://www.genital.gen.tr/genital-akinti.html Sat, 01 Dec 2018 02:01:58 +0000 Genital akıntı: kadınlar arasında jinekoloğa gitme sebepleri arasındaki en üst sıralarda yer alır. Genital bölgedeki akıntı ergenlik döneminde başlar ve hastalık olmadan sebepsiz yere de genital bölgede akıntı görülebilir. Genital akıntı: kadınlar arasında jinekoloğa gitme sebepleri arasındaki en üst sıralarda yer alır. Genital bölgedeki akıntı ergenlik döneminde başlar ve hastalık olmadan sebepsiz yere de genital bölgede akıntı görülebilir. Bu akıntı aslında patolojik değil fizyolojik bir akıntıdır. Kadınlarda genital bölgeden gelen şeffaf akıntının tıptaki adı leukorrheadır. Genital akıntının görevi vücuttan zararlı bakterilerin ve diğer organizmaların atılmasını sağlamaktır. Hastalık ve herhangi bir sebep olmadan genital bölgede akıntı varsa bu akıntı şeffaf ve kokusuzdur. Genital bölgede bir sorun var ise akıntı kalın ve kötü kokuludur. Genital bölgede artmış akıntının en büyük ve başlıca sebebi enfeksiyondur. Genital bölgedeki akıntı vücudun dışarı açılan bölümlerinde mukoza dokusunun kurumaması salgı ile beslenmesi için gereklidir. Bu durum ağızda tükürük,burunda burun salgısı ve gözde göz yaşı gibi genital bölgede de akıntı halinde bir sıvıdır.

Genital bölgede fizyolojik akıntı: Genital bölgede uzun zamandır var olması, akıntının gözle görülür bir şekilde azalıp çoğalmaması, her gün ve devamlı olması, kokusuz olması, renginin hafif sarı şeffaf yada beyaz olması, genital bölgede ağrı olmaması, idrar yaparken yanma kaşınma kanama ve acı hissi bulunmaması bu akıntının fizyolojik akıntı olduğunu gösterir. Fizyolojik akıntı rahim ağzında var olan salgılarla birlikte kendini sürekli yenilemek ve genital bölge dokusundaki artıkların atılmasından kaynaklanır. Bu işlev vücut için önemlidir ve bakterileri dışarı atma yollarından biridir.

Genital bölgede patolojik yada diğer fizyolojik olmayan akıntı: Yeni fark etmeye başladığınız kalın, kötü kokulu, koyu sarı, kanlı, köpüklenen, beyaz peynir kesiği şeklinde, kahverengi veya yeşil renk görünümlerinde olan akıntı genital bir sorun olduğuna işaret etmektedir. Bu belirtiler dışında genital bölgede veya karın, kasık bölgelerinde ağrı, idrar yaparken yanma ve acı, normal adet kanaması dışında genital bölgede kanamalar görülmesi genital sistem sorununa işaret eden belirtilerdir bu sorunlarla karşılaşan kadınlar mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir.
Genital Akıntı
Genital akıntı nedenleri:
 • Enfeksiyon
 • Sağlıklı olmayan bir yaşam tarzı
 • Sağlıksız beslenme
 • Hormonal dengsizlikler
 • Genital bölgede hijyen eksikliği
 • Genital yaralr
 • Menorrhagea
 • Diyabet hastalıkları
 • Stres ve anksiyete durumu
 • Kabızlık 
 • Anemi
 • Genital tampon kullanımı
 • Kadında aşırı vücut gücü kullanmak
 • Emzirme dönemleri
 • Adet dönemleri
Genital akıntı nasıl geçer: Akıntı beraberinde oluşan yanma, normal olmayan kokulu ve rengi kahverengi yeşil, koyu sarı gibi olan hastalarda vaginitten şüphelenilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Bu hastalıkları genital bölgede veya vücuttaki enfeksiyona göre tedavi etmek gerekir. Bazen tanı ve teşhis güçlükleri yaşanabilir bu durumlarda vajinal kültür yaptırmak gereklidir. Vajinal kültür sonrasında gerektiği durumlarda antibiyogram yaptırıp dirençli ve hassas antibiyotikler tercih edilerek tedaviye başlanmalıdır. Genital bölgede mantar varsa antibiyotik fayda sağlamaz bunun için brok asit tercih edilebilir. Genital bölgede birçok rahatsızlık sebebiyle oluşan akıntıları doğru ve sağlıklı bir yöntem izleyerek yok edebilirsiniz. 
]]>
Kadın Genital Bölge https://www.genital.gen.tr/kadin-genital-bolge.html Sat, 01 Dec 2018 10:46:10 +0000 Kadın Genital Bölge, iki başlıkta incelenebilir. Kadın genital bölgesi, dış genital bölge ve iç genital bölge olarak iki bölüme ayrılır. Dış genital bölgede; venüs dğı denilen tepe bölgesi, dış dudaklar, iç dudaklar, k Kadın Genital Bölge, iki başlıkta incelenebilir. Kadın genital bölgesi, dış genital bölge ve iç genital bölge olarak iki bölüme ayrılır. Dış genital bölgede; venüs dğı denilen tepe bölgesi, dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, üretra ağzı, kızlık zarı da denilen hymen ve anüs olarak sıralanabilir. İç genital bölgede ise; vajina, serviks, fallop boruları, yumurtalıklar, ve uterus sayılabilir.

Kadın Genital Bölgesinin Görevleri:

Kadında dış genital organlar ile iç genital organların farklı görevleri vardır. Dış genital organların görevleri daha çok koruma ve cinsel birleşme olarak belirtilebilir, iç genital organların, adet siklusunu tamamlamak ve üremek gibi görevleri vardır.

Dış genital organlar:

Büyük Dudaklar; Erkekte haya karşılığı olan organlardır, genital bölgenin iki yanında yukarıdan aşağıya kadar uzanır. Üzeri tüylerle kaplıdır, ter ve yap dokusundan oluşurlar.
Küçük Dudaklar; Büyük dudakların iç tarafında vajina girişine kadar olan kısımda bulunan iki deri kıvrımı dır. Kıl ve yağ dokusu bulundurmaz. Büyüklüğü kişiden kişiye değişir.
Klitoris; Erkekteki penisin karşılığı olan organdır. Bol miktarda sinir bulundurur. Cinsel ilişki sırasında kanlanarak sertleşir. Cinsel ilişkinin daha tatmin edici olması açısından önemlidir.
Üretra Ağzı; Kilitorisin hemen altında bulunur ve idrarın dışarı atılmasını sağlar.
Hymen; Vajina girişinden bir ya da iki santim içeride bulunan bir deri kıvrımı dır. Çocukluk yaşlarında yumurtalıkların vajina girişine çok yakın olduğundan vajina içinin temiz kalmasını sağlar. Ortasında adet kanının geçmesini sağlayan bir delik vardır.
Anüs; Boşaltım organlarının sonuncusu olsa da genital bölgeye dahildir. Çok sert sinir dokusu içerir.

İç Genital Organlar:

Vajina; Tüp şeklinde ve elastikiyete sahip organdır. Yaklaşık on cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğindedir. Doğum sırasında deforme olsa da çok çabuk eski haline dönebilir. Cinsel birleşme sırasında ıslanarak birleşmenin kolaylaşmasını sağlar.
Uterus veya Rahim; Armut şeklinde bir organdır. Cinsel birleşme sırasında boşalan spermlerin fallop borularına taşınmasını sağlar. Adet kanı dışarı boşalırken uterustan geçer. Menopoz döneminde veya hamilelikte rahim duvarı kalınlaşır.
Fallop Boruları; Yumurtalıkta oluşan yumurtanın dışarı atılmasında veya cinsel birleşme sırasında rahme boşalan spermlerin yumurtaya ulaşmasında görevli taşıma kanallarıdır.
Yumurtalıklar; Her ay normal bir kadında üremek için bir adet yumurta oluşur ve bu yumurtayı oluşturmak yumurtalıkların görevidir. Yumurta döllenmez ise adet kanı ile atılır.

Kadın Genital Bölge
Kadın Genital Bölge Hastalıkları ve Kadın Genital Bölgede Hijyen:

Kadın genital organları, bulundukları bölge ve yapıları açısından son derece hassastırlar. Özellikle hijyene dikkat edilmezse, mantar, mayasıl, enfeksiyon gibi hastalıklar kapabilirler. Rahim ağzı kanseri tespiti yapılabilmesi için yetişkin bir kadının her yıl mutlaka smear testi yaptırmasında fayda vardır. Ortak kullanılan tuvaletler ve banyoları kullanan kadınların özellikle dış genital organları, ph derecesi uygun olan bir intim sabun ile yıkamaları faydalı olacaktır. Genital bölgede cinsel yolla bulaşan siğil, frengi gibi hastalıkları önlemek için kondom ile korunmakta faydalıdır. Yetişkin bir kadının kanser, tümör, polikistik over gibi hastalıkların tespiti ve erken tanı ile kolay tedavisi açısından her yıl mutlaka bir jinekolog kontrolünden geçmesinde fayda vardır.
]]>
Genital Bölge Temizliği https://www.genital.gen.tr/genital-bolge-temizligi.html Sun, 02 Dec 2018 09:33:31 +0000 Genital Bölge Temizliği, hem kadında hem erkekte çok önemlidir. Kadında ve erkekte farklı genital organ sistemleri olmasına rağmen her iki sistemde bulunan organlar da hassas sinir ve bağ dokusundan ve bol damar ağı sisteminden olu Genital Bölge Temizliği, hem kadında hem erkekte çok önemlidir. Kadında ve erkekte farklı genital organ sistemleri olmasına rağmen her iki sistemde bulunan organlar da hassas sinir ve bağ dokusundan ve bol damar ağı sisteminden oluşur ve temizliği önemlidir. Yeterince temiz olmayan veya kozmetik ürünler ile ph'ı bozulan genital organlarda istenmeyen hastalıklar oluşabilir. 

Kadında Genital Bölge Temizliği:

Kadınların genital bölgesi erkeklere oranla daha hassas ve enfeksiyonlara daha açık durumdadır. Genellikle tüy temizleme işlemleri veya ortak kullanılan tuvalet, banyo gibi alanlarda kapılan bazı enfeksiyonlara karşı daha açıktırlar. Sürekli aynı yöntemle tüy almak (ağda, jilet) gibi apseli sivilcelerin veya aknelerin genital bölgede oluşmasını sağlayabilir.

Tüy alma işlemlerinden sonra, antiseptik bir solüsyon ile genital bölge temizliği önemlidir. Tuvalet veya  ortak kullanılan ıslak zeminler bol hastalık taşıyıcısıdır. Genital bölgenin temizliği yapılırken bu bölge için özel üretilmiş jellerden faydalanmak enfeksiyonlara karşı koruyucu olabilir. Genital bölgenin ph'ı tüm vücuttan farklıdır, bu sebeple temizleyici ürünün de ph ının buna uygun olmasında fayda vardır. Kandida, mayasıl gibi hoş olmayan hastalıkların bulaşması çok kolaydır. Çok eşli ilişkilerde, kondom kullanmak bir çok hastalığı engellemekte önemlidir. Yetişkin bir kadın her yıl mutlaka jinekolojik muayene olmalıdır. Genital bölge mümkün olduğu kadar kuru tutulmalı ve pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Bazen güzel koku için genital bölgeye uygulanan kozmetik ürünler, genital bölgenin doğal florasını bozabileceği için önerilmez.
Genital Bölge Temizliği
Erkek Genital Bölge Temizliği:

Erkelerde genital bölge temizliği, kadınlara oranla daha kolay gibi görünse de yine de çok önemlidir. Erkek genital organları, testisler ve penisten oluşur ve özellikle testisler oluşturduğu dokular açısından hassastır ve kolay enfekte olabilir. Genital bölgenin tıraşı önemlidir. Tıraş sonrası antiseptik bir solüsyon ile temizlemek kıl kökü enfeksiyonlarını önler. Erkek genital bölgesi çok eşli ilişkilerde ilişki sorasında mutlaka temizlenmelidir. Bel soğukluğu, mantar gibi hastalıklardan korunmak için, kondom kullanmak faydalıdır. Erkek genital bölgesinde bulunan siğil, apse, koyu renk benler mutlaka bir hekime gösterilmelidir. 

Kadında ve erkekte genital bölge temizliği, genital bölgeye uygun ürünlerle yapılmalı ve mümkün olduğu kadar ortak kullanım alanlarından kaçınılmalıdır. Pamuklu iç çamaşırı giymek ve iç çamaşırını günlük değiştirmek, bölgeyi kuru tutmak, dar giysilerden kaçınmak da genital bölge sağlığı açısından önemlidir.
]]>
Genital Bölgede Şişlik https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-sislik.html Sun, 02 Dec 2018 10:54:30 +0000 Genital bölgede şişlik, genellikle vulva bölümünde olabilir. Vulva, kadın genital bölgesinin dışarıdan görülebilen bölümüdür. Küçük ve iri dudaklar, klitoris, vajina girişinin meydana geldiği yer ve en üst önemli Genital bölgede şişlik, genellikle vulva bölümünde olabilir. Vulva, kadın genital bölgesinin dışarıdan görülebilen bölümüdür. Küçük ve iri dudaklar, klitoris, vajina girişinin meydana geldiği yer ve en üst önemli bölüm vulvanın kapsamındadır. Bayanların vulva hastalıklarından meydana gelen yakıntıları genellikle vulvada şişlik, kaşıntı, vulva üstünde lezyon veya yara oluşumu şeklindedir. 

Genital bölge uzuvları birtakım enfeksiyonlar neticesi eşey kabiliyetinin kaybedilmesi benzeri rizikolar ile karşılaşabilir. Dolayısı ile hekimlerin çok fazla önem vermekte oldukları konular arasında genital bölgede şişlik oluşması da bulunur. Kadınlardaki genital sisteminde dış kısımda olan, gözle görülebilen kısma vulva ismi verilir. Kadın vücudunda bu alanda kıllı bölge, klitoris, vajina girişi ile büyük ve küçük dudaklar olarak isimlendirilen bölgelerden meydana gelir. Vulvada şişlik meydana gelmesi sebebi ile tıbbi destek almak vulvadan meydana gelen sıkıntılar arasında en fazla yakınmaların rastlandığı bölgedir.

Genital alanda şişlik, travmatik hematomlar, varisler, vulvada şişkinlik, yağ bezlerinin veya ter bezlerinin kistleri, bartholin bezi kistleri ve abseleri,  hidradenom, nuck kanalı kisti, fibrom / lipom veya hemanjiom benzeri isimlerle malum sıkıntılar sebebi ile oluşabilir. Bu meselelerden bir tanesini yaşıyorsanız zaman geçirmeden hekime başvurmalısınız. Elbet bu rahatsızlıklardan hangisinin sorununuza kapı araladığını bilemezsiniz. Fakat burada çok fazla önemli sıkıntılar olmayan birtakım rahatsızlıklar bulunduğu, kanser sınıfına giren rahatsızlıklar da olabilir. Dolayısı ile genital bölge sebebiyle bir sorun yaşadığınızda (şişlik, yara, kaşıntı vb.) en kısa zamanda tıbbi destek almanız önerilmektedir. Kadın genital sistemi dış hayat ile karındaki içi uzuvları bağlayan bir yöntemdir. Bu sebeple genital alanda meydana gelen rastgele bir huzursuzluk karın içi uzuvlara ulaşabileceği için önemli sıkıntılara sebep olabilir. Doğum, düşük yapmak, gebelik, hijyen, ameliyatlar, genital bölgeye kullanılan birtakım bir şeyler, antibiyotik tüketimi ve sentetik iç çamaşırları genital alanda inflamasyon oluşturabilir. Meydana gelen inflamasyon sebebiyle geneital alanda ağrı, şişlik veya beze oluşabilir. Kadın genital kısmında çok fazla çeşitli nedenlerde ve biçimlerde şişlikler oluşabilir. Bunlardan bartolin kisti diye adlandırılan rahatsızlık esasında beze oluşmasıdır.
Genital Bölgede Şişlik
Bartolin absesi ve kisti 
Bartolin bezleri vajinanın 2 tarafında bulunan 2 adet bezdir. Bu bezler incecik bir kanalla kızlık zarının anında önüne açılırlar. Bu bezlerin misyonu cinsel birleşme esnasında penisin vajinaya rahatlıkla girmesini temin edecek ve ağrıyı azaltacak salgıyı üretmektir. Ergenlik çağından bu yana salgıya başlanırr. Bartolin bezleri tarafından salgılanan sıvıyı vajinaya taşıyan kanallar rastgele bir sebeple tıkanırsa sıvı/akışkan boşalamayacağı için bartolin bezlerinde birikmeye başlar. Böylelikle bartolin kisti meydana gelir. Cinsel ilişki, elle müdahale ile tahriş olarak kist gittikçe büyür. Şayet kist rastgele bir sebeple mikrop kaparsa ve inflamasyon oluşturursa bartolin absesi ismini alır. Çok Fazla ağrı yapar ve büyümeye sürdürür. 

Genital bölgede şişlik olmasının nedenlerinden Bartolin kistinin sebepleri
 • Cinsel birleşmede prezervatif kullanılması 
 • Genital bölgeyi tahriş eden rastgele faktörler 
 • Elle müdahale 
 • Travma 
 • Vulva irinleri. 
 • Enfeksiyonlar 
 • Mikrop ve mantarlar 
 • Bel soğukluğu hastalığı
 • Klamidya ve E.coli bakterisinin yer alması. 
 • Cinsel ilişkiye girememe, ateş, halsizlik, dış genital alanda ağrıma, yürümemede güçlük, elle dokunulduğu zaman hissedilen şişkinlik benzeri semptomları bulunur. 
Tüm şunlar haricinde genital bölgede şişlik  yapan öbür hastalıklar: ]]> Genital Tüberkül https://www.genital.gen.tr/genital-tuberkul.html Mon, 03 Dec 2018 07:49:23 +0000 Genital tüberkül (Genital çıkıntı), bebeklerde cinsel organların oluşumunun gözlendiği bölgedir. Bebeklerde bu bölge ilk haftalarda bir çıkıntı şeklindedir.Cinsiyet tayinin gebeliğin ilk üç ayında yapı Genital tüberkül (Genital çıkıntı), bebeklerde cinsel organların oluşumunun gözlendiği bölgedir. Bebeklerde bu bölge ilk haftalarda bir çıkıntı şeklindedir.

Cinsiyet tayinin gebeliğin ilk üç ayında yapılması cinsiyete bağlı genetik hastalıkların erken dönemde araştırılmasına yön vermesi açısından çok önemlidir. Bununla birlikte ebeveynlerin ultrason yapılırken bebekler hakkında merak ettiklerin konuların başında bebeğin cinsiyeti gelir. Ultrason yöntemiyle bebeğin cinsiyeti 16. haftadan sonra ve kolaylıkla %100'e yakın kesinlikte saptanabilmektedir.

Gebeliğin 8. haftasında genital tüberkül,

Genital tüberkül, gebeliğin 8. haftasına kadar her iki cinste de aynı yapıdadır ve daha sonra yavaş yavaş farklılaşarak kız ve erkek genital organları şekillenir. Bu şekillenme 16. haftada tamamlanır. Bu dönemden önce cinsiyet tahmini ancak genital tüberkülün gövdeye yaptığı açıya bakılarak tahmin edilebilr. Paralelse kız, gövdeye dikse erkek olma ihtimali yüksektir.

Gelişim döneminde ultrasonla cinsiyet tahmininde genital tüberkül açısı belirleyicidir. Genital tüberkül açısı bebek sırt üstü yatar pozisyonda iken ölçülür. Orta hattından alınan dikey kesitte genital tüberkülün bel ve kuyruk sokumundan geçen izafi düz çizgi ile yaptığı açıya bakılarak hesaplanır. Eğer açı 30 derecenin üzerinde ise bebeğin erkek, açı 10 derecenin altında ise kız olma ihtimali yüksektir. Genital tüberkül açısının 10-30 derece olduğu durumlarda cinsiyet tahmini yapmak zorlaşır.

Bu yöntemle cinsiyet hamileliğin 12-14. haftası arasına %85 doğrulukla tahmin edilebilir.
Genital Tüberkül
Gebeliğin 16. haftasında genital tüberkül,

16. haftadan itibaren dış genital organlar gelişimini tamamlamış bulunduğundan ultrason ile direk incelenip cinsiyet tahmini yapılır. ne var ki 14. haftadan önce ultrasonla gözlem yaparak bu tahmin hemen hemen imkansızdır. Genital tüberkül 16. hafta öncesinde cinsiyet tahmini için hekimlere yardımcı olmaktadır.

Not: genital tüberkül açısının ölçümü her zaman kolay bir işlem değildir. Annenin cilt yağı altı dokuları,daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlar, bebeğin o anda bulunduğu pozisyon gibi detaylar bu açının ölçümünü etkiler. Bazen uzun süre bebeğin uygun pozisyona gelmesi beklenebilir.
]]> Genital Bölge Ağda https://www.genital.gen.tr/genital-bolge-agda.html Tue, 04 Dec 2018 06:54:36 +0000 Genital bölge ağda; tüylerden kurtulmanın geleneksel yollarından biri ağda yapmaktır. Düzenli uygulandığında kıl köklerini zayıflatarak daha ince çıkmasını sağlar. Fakat zahmetli bir iş olduğu için puf noktalarına dikka Genital bölge ağda; tüylerden kurtulmanın geleneksel yollarından biri ağda yapmaktır. Düzenli uygulandığında kıl köklerini zayıflatarak daha ince çıkmasını sağlar. Fakat zahmetli bir iş olduğu için puf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Genital bölgede uygulanacak ağdanın püf noktaları şunlardır;

Acısız ağda için hazırlık: Ağdaya başlanmadan önce genital bölgenin temiz olması önemlidir. Daha sonra tüylerin yumuşaması ve ağdaya daha çabuk yapışması için bu bölgeye pudra uygulayın. Pudra, ağda çekiminde tüyleri birbirinden ayırarak tüylerin toplanmamasını ve  daha kolay çekilmesini sağlayacaktır.

Ağda sıcaklığına dikkat: Ağda ısıtıldıktan sonra ılık hale getirin. En önemli püf noktası ağdanın ılık olmasıdır. Çünkü sıcak ağda genital bölgeye uygulandığında burada kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Ağda bezi kullanılması: Ağdada kullanılacak olan bezin ağda kağıdı olması gerekir. Ağda kağıtları özel olarak üretildiği için kolay çekim sağlayacaktır. Genital bölgeyi daha rahat temizlemek için ağda kağıtlarını küçük parçalar halinde makasla keserek bu işin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Küçük parçalar halinde alınması: Genital bölge ağdası, herkes için acılı bir süreçtir. Özellikle genital bölge jiletle alınıyorsa, ağda daha acılı olmaktadır. Bu acıyı azaltmanın yolu küçük parçalar halinde tüyleri almak. Ağdayı minik parçalar halinde beze sürün ve hızlıca çekerek tüyleri alın. Bu uygulama biraz uzun sürebilir ama acısı büyük ölçüde azalacaktır.

Ağda sürmede spatula kullanımı: Genital bölgeye ağda yapıldığında daha hijyenik olan tahta spatula kullanılmalıdır. Metal olanlar, ısıyı geçirdiğinden ağdanın daha sıcak hissedilmesini sağlayacaktır. Spatulalar, genital bölgeye ağdanın daha kolay sürülmesini sağlar.

İnce bir kat ağda sürülmesi: Ağdayı tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çekin ve ince bir tabaka halinde sürün. Genital bölgede morluk ve kızarıklık oluşmaması için ağdayı  tek seferde çekmeye özen gösterin. Eğer tek seferde çekmeyi başaramadıysanız bölgeyi yıkayın ve  bir süre sonra tekrar ağda sürüp yeniden deneyin.
Genital Bölge Ağda
Doktor eldiveniyle tüylerin alınması: Vajinanın dudaklarındaki uzun tüyleri almak için doktor eldiveni kullanılabilir. İlk yapışta biraz acıyabilir ama zamanla bölge uyuşur ve tüyleri çekerek kökünden alabilirsiniz.

Sir ağdanın bebek yağıyla temizlenmesi: Sir ağda kullanımı bittikten sonra bölge bebek yağıyla temizlenmelidir. Sir ağda işleminden sonra  genital bölgeye 2 saat su değdirmeyin.

Ilık ağdanın temizlenmesi: Eğer normal ağda kullanılıyorsa işlem bittikten sonra ılık sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Bu bölgeye sonrasında nemlendirici sürmeyiniz. Bölgenin yumuşak ve nemli kalması için bebek yağı kullanabilirsiniz.

Ağda sonrası güneşe dikkat: Ağdanın yapıldığı gün içerisinde lekelenme olmaması için solaryum ve güneşten kaçının.
]]>
Erkek Genital Bölge https://www.genital.gen.tr/erkek-genital-bolge.html Tue, 04 Dec 2018 15:52:29 +0000 Erkek Genital Bölge; Erkek genital bölgesi de aynı kadınlarda olduğu gibi dış ve iç genital organlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Erkek genital bölgesi, penis, testisler, skrotum, epididim, prostat gibi organla Erkek Genital Bölge; Erkek genital bölgesi de aynı kadınlarda olduğu gibi dış ve iç genital organlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Erkek genital bölgesi, penis, testisler, skrotum, epididim, prostat gibi organlardan oluşmaktadır Erkeğin dış genital bölgesi içinde penis ve içinde testisleri (er bezlerini) barındıran skrotum (torba) bulunmaktadır. İç genital bölgede yer alan organlar, torba içinde yer alan iki adet testis, epididim, prostat, seminal veziküller, bazı salgı kanal ve bezlerinden oluşmaktadır.

Penis; 

Erkek genital bölgesinde bulunan penis erişkin bir erkekte 4-13 cm uzunluğunda, 2-4 cm çapında silindir şeklinde süngerimsi (spongiyoz) bir organdır. İçinde kan damarları barındıran özelleşmiş gözenekler bulunmaktadır. Cinsel uyarıların devamında içindeki gözenek ve boşluklara kanın dolmasıyla penisin çapı büyür ve boyu hemen hemen iki katına çıkar. Uyarım bittiğinde ise penis kısa sürede eski normal boyutuna döner. Penisin glans (baş) ve corpus (gövde) olmak üzere iki kısımdan ibarettir. Penisin ortasından idrar kanalı (uretra) geçmektedir. İdrar kanalı mesane ve idrar deliği arasındaki bağlantıyı oluşturan boru biçiminde ve idrar bu borudan geçerek dışarıya boşaltılmaktadır. Uretranın diğer bir işlevi ise erkeğin orgazmı sırasında ejekulat (meninin) dışarıya atılmasıdır. Erkek uretrası kadın uretrasına göre çok uzundur, bu nedenle idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda çok erkeklerde ise daha nadir görülmektedir.

Testisler; 

Erkek genital bölgesinde penisin vücutta bitiminin alt kısmında yer alan ve torba içinde bulunan, spermlerin ürediği ve aynı zamanda testosteron adı verilen erkeklik hormonunun salgılandığı iki adet olmak üzere, yumurta şekline benzer organdır. Büyüklükleri bireye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Her biri ortalama 20-30 gr ağırlığında, 2-5 santim uzunluğunda ve 1-3 cm kalınlığında olabilmektedir. Aynı büyüklükte olmalarına rağmen sol testis biraz daha aşağıda gibidir.

Torba (Skrotum); 

İçeriğinde sperm kanallarının bir kısmını, sağlı sollu yer alan iki testis ve çok sayıda damar yapısı içeren torbanın adıdır. İçindeki spermlerin ölmemesi ve spermatogenesisin (sperm oluşumu) aksamaması için torbanın içindeki ısı vücut ısısından ortalama 2 derece daha düşüktür. Torbanın erkek genital bölgesinin dışında bulunmasının sebebi de budur. Soğuk havalarda spermlerin soğuktan zarar görmemeleri için skrotum kendini kasarak testisleri vücut içine alır, sıcakta ise tam aksi şekilde kendini gevşeterek ısı dengesini sağlar.

Epididim; 

Testis içindeki kılcal kanallar testisin hemen tepe uç kısmında bulunan epididim isimli yapıyla devam eder. Epididim sperm hücrelerinin olgunlaşma sürecinin devam ettiği aynı zamanda depolandığı bölgedir yani hücreler için bir depo görevin yapmaktadır ve vaz deferens adı verilen ana sperm iletim kanalıyla devam eder. Ana sperm kanalının içine prostat bezi, seminal vezikülleri ve Cowper salgı bezleri kendi salgılarını boşaltarak meninin hazır şeklini almasını sağlarlar. Bezler tarafından salgılanan salgılar sperm hücreleri üzerinde besleyici ve hareket artırıcı niteliktedir. İçinde sperm hücrelerinin olduğu meniye ejekulat veya semen adları verilmektedir.

Erkek Genital Bölge
Prostat; 

Erkek genital bölgesinin en dışında yer alan organ olduğundan ejakulasyonda ilk çıkan sıvı prostat sıvısıdır ve en canlı spermler de bu sıvı içinde yer almaktadır. Yaklaşık 4 ml. hacmindeki semenin %55-60'ı seminal vezikül tarafından, %20'si prostat tarafından oluşturulmaktadır. Burada bilinmesi gereken nokta cinsel birliktelik sırasında erkeğin uyarılmasının devamında p]]> Genital Bölgede Kaşıntı https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-kasinti.html Wed, 05 Dec 2018 10:50:47 +0000 Genital bölgede kaşıntı, genellikle kötü kokulu akıntı, idrar yapma sırasında ve cinsel ilişkide ağrıyla ortaya çıkan bir sorundur. Her yaştan kadını etkileyebilen genital bölgede kaşıntı oldukça rahatsızlık vericidir. Genital bölgede kaşıntı, genellikle kötü kokulu akıntı, idrar yapma sırasında ve cinsel ilişkide ağrıyla ortaya çıkan bir sorundur. Her yaştan kadını etkileyebilen genital bölgede kaşıntı oldukça rahatsızlık vericidir. Normalde genital bölgedeki berrak ve kokusuz akıntılar sağlık göstergesidir. Fakat kaşıntıyla birlikte diğer belirtilerin olması genital bölgedeki dengenin bozulmasına işarettir. Buna sebep olan en önemli etken mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlardır. Kadınların büyük çoğunluğu yaşamlarında bir defa da olsa bundan etkilenir. Özellikle kronikleşen mantar enfeksiyonları nedeniyle artan genital bölge kaşıntısı kadınlarda cinsel ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Mantar enfeksiyonu yapan mikro organizmalardan en yaygını maya hücresi candida albikanstır. Bu organizma enfeksiyonların % 65-95 kadarından sorumludur. Bu nedenle oluşan genital bölgede kaşıntı problemi cinsel partneri de etkiler. Bu nedenle tedavide eşin de aktif şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Genital bölgede kaşıntı yapan etkenler nelerdir

Antibiyotik kullanımı: Özellikle geniş spektrumlu antibiyotikler genital bölgedeki pH dengesini bozmakta ve mantar enfeksiyonlarının oluşmasını hızlandırmaktadır. Kaşıntı ve akıntı sorununda en fazla sorun yaratan antibiyotikler tetrasilin ve penisilin grubunda olanlardır.

Hamilelik: Kadınlarda hamileliğin son 3 ayında hücresel bağışıklık azalmaktadır. Bu yüzden mantar enfeksiyonu gelişmesi daha kolay olur. Ayrıca hamilelikte glikojen denilen maddenin artışı da mantar enfeksiyonunu tetiklemektedir. Hamilelikte glikojen artmasıyla birlikte östrojen ve progesteron hormonu da yükselir.

Şeker hastalığı: Kontrol edilemeyen şeker hastalığı idrar ve vajinal salgılarda bulunan şeker oranının yükselmesine yol açar ve mantar oluşumuna uygun ortam yaratır. Bu nedenle genital bölgede kaşıntı sorunu yaşanabilir.

İmmunosupresyon: Bu sorun kişide bağışıklık sisteminin baskılanmasını ifade eder. Genel olarak kullanılan bazı ilaçlar, sistematik hastalıklar bu sorunun gelişimine neden olduğundan, genital bölgedeki enfeksiyonlarda artış görülür.

Doğum kontrol hapları: Daha önceden yüksek dozda kullanılan doğum kontrol hapları enfeksiyonların oluşmasında etkili olurdu. Günümüzde düşük dozlarda kullanıldığı için, genital bölgede enfeksiyon oluşumu daha nadir görülür. Ancak yine de genital bölgede kaşıntı sorunundan araştırılması gereken etkenler arasındadır.

Rahim içi araç kullanımı: Genital bölgede enfeksiyon oluşumunda tam olarak etkisi bilinmese de, genital bölge kaşıntılarında araştırılması gereken etkenler arasındadır.

Hormon kullanımı: Özellikle östrojen ve progesteron hormon tedavisi kadınlarda genital bölge enfeksiyonlarının yaygınlaşmasına neden olabilir. Eğer genital bölgede kaşıntı problemi yaşanıyorsa, buna sebep olan etkenler arasında hormon kullanımı da değerlendirilmelidir.

Lokal alerjen maddeler:Özellikle renkli tuvalet kağıtları, parfümler, petler, tampon, havuzlarda hijyen amaçlı kullanılan ilaçlar lerjiye neden olarak, genital bölgede kaşıntı sorunu yaşanmasına yol açabilir.

Naylon iç çamaşırı, giysiler: Herkes için zararlı olsa da, fazla kilosu olan kişilerde naylon iç çamaşırı kullanımı nem ve ısı artışına neden olarak, kaşıntı sorunu yaşanmasına neden olur. Eğer bu tür çamaşırların kullanımı sürekli olursa, genital bölgede enfeksiyonların sürekli tekrarlaması, kronikleşmesi söz konusu olur.

Metabolik hastalıklar: Kişilerdeki obezite, tiroit sorunları, süreğen rahim ağzı iltihabı gibi rahatsızlıklar enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu genital bölgede kaşıntı sorununa yol açar.
Genital Bölgede Kaşıntı Genital Bölgede Sivilce https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-sivilce.html Thu, 06 Dec 2018 07:32:57 +0000 Genital bölgede sivilce, oluşumları genellikle yağ bezelerinde ve kıl foliküllerinde ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanır. Özellikle kadınlarda sıkça görülür. Bu rahatsızlık veren, bazen utanç kaynağı olan sivilceler için Genital bölgede sivilce, oluşumları genellikle yağ bezelerinde ve kıl foliküllerinde ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanır. Özellikle kadınlarda sıkça görülür. Bu rahatsızlık veren, bazen utanç kaynağı olan sivilceler için mutlaka dermatolog desteği alınmalıdır. Genellikle genital bölgede sivilce tehlikeli olmasa da, bazen cinsel hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilir. Bu yüzden sivilcelerin neden oluştuğu tespit edilerek, uygun tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Çünkü bu tarz sivilce görünümleri daha tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu sivilcelerin normal bir akne tedavisi gibi geçmesi beklenemez. Ancak normal sivilcelerde ihmal edildiği takdirde genital bölgeden diğer alanlara etrafa yayılabilir. Doğru kullanıldığı takdirde doğal yöntemlerde sivilceler için çözüm olabilir.

Genital bölgede sivilce neden olur

Sivilceler vücutta her alanda ortaya çıkabilir. Bunun sebepleri arasında vücuttaki hormonal değişimler, stres, bazı deterjanlar, vücutta fazla yağ üretiminin olması, diyet, kullanılan bazı ilaçlar, sağlıkla alakalı bazı sorunlar yer alır. Genital bölgede sivilcelerde bu tür sebeplerle oluşabilir. Ayrıca ergenliğe geçiş dönemi de genital bölgede sivilceye yol açabilir. Cilt gözeneklerinde bakterilerin etkisiyle enfeksiyon da oluşabilir.

Genital bölgede sivilce belirtileri nelerdir

Genital bölgedeki sivilcelerde vücuttaki diğer bölgelerdeki gibidir. Etrafı kırmızı renkte, iltihaplı şişliklerle ortaya çıkarlar. Bunlar gözle görülecek kadar belirgindir. Ayrıca yanma, kaşınma, ağrı gibi etkilerde yaparlar. Bu bölge nemli ve daha sıcak olduğundan, sivilceler her an taze gibi olurlar. Bu çekilen acıyı arttırır. Özellikle fazla kilolu kişilerde ter ve sürtünmenin etkisiyle daha çok rahatsızlık verirler. Baş veren sivilceler takılma hissi uyandırır ve ani acımaya neden olur. Kaşınma etkisi olursa, sivilcelerde iltihap meydana gelebilir.

Genital bölgede sivilce görünümleri genellikle aynıdır. Ancak bazı ciltler daha hassas olduğunda farklılıklar olabilir. Başları bazen iltihabın etkisiyle siyah renge dönebilir. Ciltte yer yer kurumalar olabilir. İlerlemiş tedavi edilmemiş olanlarda cilt altında yağ birikiminden yumrular olabilir. Bu duruma gelen sivilceler daha fazla ağrıya yol açar.

Genital Bölgede Sivilce
Genital bölgede sivilce tedavisi nasıl olur

Genital bölgedeki sivilcelerin tedavisinde içeriğinde benzoil peroksit içeren akne ilaçları kullanılabilir. Tedavide amaç bir yandan ciltteki hücreleri yenilemek, bir yandan da iltihaplı dokuyu azaltarak ciltteki enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Uygulanan tedavi genellikle iki ay kadar sürer. Sivilcelerin hepsi ortadan kaldırılıncaya kadar tedaviye ara verilmemelidir. Tedavide bazen değişik ilaç tertipleri de kullanılabilir. Antiseptik etkili olan lavanta özü yağı, antibakteriyel etkiler bitkilerle hazırlanan kürlerde genital bölgede sivilce tedavisinde faydalı etkilere neden olur. Ancak bunların bilinçli şekilde kullanılması gerekir.
]]>
Genital https://www.genital.gen.tr/genital.html Thu, 06 Dec 2018 17:29:09 +0000 Genital, üremeyle alakalı, üreme organlarını içeren bölge anlamlarında kullanılır. Kadın ve erkek bedeninde üreme organlarının bulunduğu genital bölgenin sağlığı oldukça önemlidir. Bu bölgede oluşan enfeksiyonlar, sivil Genital, üremeyle alakalı, üreme organlarını içeren bölge anlamlarında kullanılır. Kadın ve erkek bedeninde üreme organlarının bulunduğu genital bölgenin sağlığı oldukça önemlidir. Bu bölgede oluşan enfeksiyonlar, sivilce, uçuk gibi problemler özellikle cinsellik açısından insanlara sorun yaratır. Bu nedenle genital alanın bakımı ve hijyenine özen gösterilmelidir. Cinsel hastalıklar olarak tabir edilen bel soğukluğu, genital herpes gibi rahatsızlıklar genital bölgede olumsuzluklara neden olur.

Genital hastalıklar

Genital bölgede meydana gelen hastalıklar genellikle enfeksiyon şeklinde oluşur ve 4 grup halinde değerlendirilir. Hastalıkların çoğunluğu cinsel yolla bulaşsa da, kesinlikle cinsel yolla bulaşacak diye bir genelleme yapılmaz. Hastalıkların sınıflandırılması tedavi yollarının farklı olmasından kaynaklanır. Genital alanda dış bölgeyi etkileyen hastalıkların bir kısmı örneğin rahim ağzı ve vajinayı etkileyen hastalıklar bazen rahmi, fallop tüplerini ve yumurtalıkları da etkisi altına alabilir. Bunlar;

Bakteriyel hastalıklar: Bu hastalıklarda genellikle yeşil kahve köpüklü vajinal akıntı olur. Hastalarda kaşınma sorunu olsa da, kötü kokan akıntı daha rahatsız edicidir. Özellikle erkek hastalarda belirti vermeden de ilerleme gösterebilir. Kültür testi yapılarak uygun antibiyotikli ilaçlarla tedavi edilebilirler. Ancak tedavinin yakınmalar bitinceye kadar sürmesi gerekir. genital bölgedeki bakteriyel hastalıkların erken teşhisi oldukça önemlidir. Çünkü hastalıklar dış genital bölgede başlayarak, rahme, yumurtalıklara kadar ilerleyebilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Özellikle pelvik apse ve pelvik inflamatuar hastalık bunların arasındadır. Gerekirse cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Hastalıklar ilerlediğinde kısırlık sorununa da neden olabilir. Genital bakteriyel hastalıklar arasında en önemlileri; bel soğukluğu, bakteriyel vajinozis, sifiliz, şankroid, bartolin kisti, mikoplazma bulunur. Bu hastalıkların tedavi yöntemleri de farklıdır.

Mantar enfeksiyonları: Kadınları en fazla etkileyen genital hastalıklar arasında mantar enfeksiyonları vardır. Yaz aylarında sıcaktan dolayı daha yaygın görülen enfeksiyonların tedavisi kolay olsa da, kronikleşirse riskli hale gelir. Hastanın yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkiler. Bu hastalıklardan korunmak için ortak kullanım alanlarında dikkatli olunmalı, hijyene önem verilmeli, tuvalet temizliği iyi yapılmalı, gereksiz antibiyotikler kullanılmamalıdır. Bu genital enfeksiyonlar kaşıntıyla kendini gösterir. Ayrıcı süt kesiği pütürlü akıntı, genital bölgede şişme, kızarıklık gibi etkiler oluşur. En fazla görülen enfeksiyonlar kandida yüzünden kaynaklanır. Tedavide eş tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Genital
Viral hastalıkları: Bu tür genital hastalıkların seyri diğerlerine göre daha ağırdır. Tedavi edilmeleri de güçtür. Bazı hastalıklar için aşılarla korunma yolu geliştirilse de, aşının hastalıkla tanışmadan önce yapılması gerekir. En fazla görülen viral hastalıklar arasında genital herpes, HPV siğiller, hepatit, AIDS gibi ciddi hastalıklar bulunur. Bunların tedavileri farklı olup, iyileşme oldukça güç olur.

Paraziter hastalıklar: Bu genital hastalıklar arasında trikomas, uyuz hastalığı, pelvik apse gibi rahatsızlıklar vardır. Hastalıkların erken aşamada teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde iç genital bölgeye yayılım yaparak, istenmeyen sonuçlara yol açabilirler. Hem yaşamı tehdit edebilir, hem de kısırlık sorunu yaşanmasına yol açabilirler. Genital bölgenin sağlığı genel sağlık üzerinde önemli etkiler yapar. Bu yüzden rutin kontroller ihmal edilmemeli, özellikle kaşıntı, yanma, kızarıklık, akıntı gibi belirtiler ihmal edilmemelidir.
]]>
Genital Uçuk https://www.genital.gen.tr/genital-ucuk.html Thu, 06 Dec 2018 18:34:28 +0000 Genital uçuk, herpes Simplex denilen virüsün etkisiyle ciltte ve mukozalarda oluşan içi su dolu keseciklerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Sekiz tipi olan virüsün HPV 2 denilen tipi genital uçuk oluşumlarına neden olu Genital uçuk, herpes Simplex denilen virüsün etkisiyle ciltte ve mukozalarda oluşan içi su dolu keseciklerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Sekiz tipi olan virüsün HPV 2 denilen tipi genital uçuk oluşumlarına neden olur. Uçuklar daha çok kasıklarda, kadınlarda vajina dış dudaklarında, iç kısmında, anüsle vajina arasındaki bölgede, rahim ağzında, erkeklerde ise peniste daha çok gövdeye yakın yerlerde, azda olsa penis başına, testislerde ve kalça bölgesinde görülür.

Genital uçuk nasıl bulaşır

Hastalığa neden olan virüs daha çok temasla bulaşır. Cinsel ilişkiye girmek, öpüşmek, ortak kullanılan havlu gibi etkenler yüzünden virüslü kişiyle temasla virüs alınır. Cilt ve mukozalarda bulunan çatlaklardan giren virüsler sinir hücrelerini tutar, sinir lifleriyle vücutta ilerler. Yerleştikleri bölgede lezyonlara neden olurlar. Virüsler yerleştiği yerde ölmez. Yapılan tedavilerin amacı virüslerin ortadan kaldırılmasını değil, hastalığı oluşturmasını engellenmek, azaltmaktır.

Genital uçuk hastalığında dikkat edilmesi gerekenler

Genital uçuk hastalığında genellikle cinsel temasla virüs alınmaktadır. Bu nedenle cinsel yolla HSV 2 virüsüyle birlikte kolayca bulaşan diğer virüs türleri de olabilir. HSV 2 virüsü görülen hastaların cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde testlerden geçirilmesi gerekir. Virüsün vücuda alınmasından sonra doğru bir tarama yapmak oldukça güçtür. Çünkü virüs herhangi bir belirtiye neden olmadan hastada taşıyıcılık oluşturabilir. Hastaların yarısından çoğu genital uçuk hastası olduğunu bilmez. Bazı hastalarda ise, genital uçuk oluşsa bir utanma, korku gibi etkenlerden hastalığı gizleme eğilimi olur. Bu yüzden genital uçuk tedavisi olmak isteyen hasta sayısı azdır.

Genital uçuk hastalığı risk faktörleri
 • Cinsel partner sayısının birden fazla olması, partner sayısı kadar risk artar
 • İlerleyen yaş
 • Düşük gelir seviyesi
 • Siyahi etnik köken
 • Eğitim seviyesinin düşüklüğü
 • HIV enfeksiyonu
 • Erkek eş cinsel faaliyeti
Genital uçuk nasıl oluşur
Virüsün vücuda girmesiyle yaklaşık 2-12 gün süreyle içi dolu kesecikler ve kaşıntı olmaya başlar. Kişinin bağışıklık sistemine göre bu süre değişkenlik gösterir. Hastaların büyük çoğunluğunda yakınmalar meydana gelmeyebilir. Ancak hastalık etkeni olan virüs sinirlere yerleşmiş haldedir. Cinsel ilişkiye girdikleri herkese virüsü bulaştırmaya başlarlar. Bağışıklık sistemi baskılanırsa, belirtiler hissedilmeye başlar. Hastaların bazıları bu süreci yaşamadan geçirirler. Bundan sonra virüs taşıyıcı olurlar. Genellikle yıl içinde en az 4 atak yaşayabilirler.

Genital uçuk ne zaman ortaya çıkar

Hastanın yetersiz beslendiği zamanlarda, A vitamininin fazla alınmasında, yoğun stresli olunduğunda, aşırı alkol alındığında, bağışıklık sistemini yoran grip gibi hastalıkların olduğu dönemlerde, cinsel ilişki sıklığında, hijyen azlığında genital uçuk tekrarları görülür. Hastalığın ilk ortaya çıkışı en şiddetli olduğu ataktır. Ancak diğerleri de bağışıklık sisteminin durumuna göre şiddetli geçebilir. Belirtiler genellikle 20 gün kadar sürebilir. Özellikle kadınlardaki rahim ağzı yaraları akıntıya, cinsel ilişkinin ağrılı geçmesine de neden olabilir.

Genital Uçuk
Genital uçuk tanısı ve tedavisi

Hastalardaki yakınmalar, sulu, yangılı kesecikler, kaşıntılı lezyonlar genital uçuk tanısı için yeterli olabilir. Bunların yanında çeşitli laboratuvar testleri de yapılabilir. Bunlar arasında kültür çalışmaları, virüse karşı antikorların tespiti gibi tetkikler bulunur.

Genital uçuk tedavisi virüsü tamamen ortadan kaldıramaz. Ancak hastalığın yakınmalarını olabildiğince azaltır. Tedavi sırasında cinsel ilişkide prezervatif kullan]]> Genital Herpes https://www.genital.gen.tr/genital-herpes.html Fri, 07 Dec 2018 11:35:29 +0000 Genital herpes, Herpes Simplex virüsünün neden olduğu Tip 2 Herpes uçuklardır. Ülkemizde bu tür uçukların görülme sıklığı % 5 oranındadır. Genital herpes deriyle direkt temasla, cinsel temas ve ağız çevresinden öpücükle Genital herpes, Herpes Simplex virüsünün neden olduğu Tip 2 Herpes uçuklardır. Ülkemizde bu tür uçukların görülme sıklığı % 5 oranındadır. Genital herpes deriyle direkt temasla, cinsel temas ve ağız çevresinden öpücükle bulaşabilir. Ancak bulaşma için direkt olarak yaraya temas edilmesi gerekir. Lezyonlar bulunmazsa bulaşma olmaz.

Genital herpes belirtileri nelerdir

Virüs bulaşan kişilerde genital bölgede kabarcıklar, kızarıklık, ağrı ve kaşıntı meydana gelir. Bazı kişilerde virüs bulaşsa bile sessiz bir seyir olabilir Bu durumda herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Bu genital herpes bulunan kişilerin sadece beşte birini etkiler. Bu virüsün bulaştığı kişilerin % 60 kadarı ise hem virüsü taşımalarına, hem de lezyonlar olmasına rağmen hastalıktan haberdar olmazlar. Genital herpeste oluşan uçuklar kalıcı olmaz. Bunlar tedaviyle ya da kendiliğinden geçer. Fakat sürekli tekrarlama eğilimi gösterirler. Virüsün bulaşmasından sonra genital bölgede oldukça şiddetli kaşıntılar ortaya çıkar. Bu tür kaşıntılar genellikle mantar enjeksiyonuyla karıştırılır ve gereksiz tedaviler yapılır. Kaşıntıların ardından genital bölgede çoğunlukla ağrılı, döküntülü lezyonlar oluşur. Genital herpes uçukları ağız çevresindeki uçuklara benzer. Kırmızı renkte sert zemin üzerindeki döküntülerde iltihaplı akıntı olur.

Kasık bölgesinde, kaba etlerde, peniste, dış genital bölgede çoğunlukla ağrılı, kabarcıklı, sulu, iltihaplı lezyonlar olursa, bunlar genital uçuk belirtileridir. Bazı hastalarda kasıkta lenf bezlerinde şişliklere de neden olur. Belirtilere bazen baş ağrısı, ateş, bitkinlik, halsizlik ve kas ağrısı eşlik edebilir. Sık tekrarlayan genital herpes oluşumları hastalarda psikolojik sorunlara da neden olabilir. Bu rahatsızlıkla uğraşmak zorunda kalan hastalarda psikolojik sorunlar, depresyon, anksiyete gibi sorunlar yaşanabilir. Aynı zamanda bunu eşlerine bulaştırma kaygısı ve endişesi yaşarlar. Bu hastada cinsel isteksizliğe yol açar. Evli çiftlerde genital herpes oldukça ciddi evlilik sorunları yaşanmasına neden olur.

Genital herpes neden tekrarlar

Virüsün vücuda girmesinden sonra, virüs sinir hücreleri ve sinir köklerine yerleşerek yaşa boyu burada kalır. Kişinin vücut direncinin düşmesiyle birlikte virüs yeniden reaktive olur yani aktif hale gelir. Hastalığın bulgularını ortaya çıkarır, ardından tekrar kaybolur. İlk genital herpes enfeksiyonu sonrasındaki tekrarlar daha az şiddetli olur ve hafif atlatılır.

Genital herpes hastalığını kapanlar ne yapmalı

Günümüzde pek çok kişiyi etkileyen bu virüs, giderek yaygınlaşan bir rahatsızlıktır. Cinsel temasla daha fazla geçer. Ancak enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için bazı önlemler alınabilir. Burada önemli olan vücut direncinin olmasıdır. Daha çok sigara, stres, alkol alma gibi etkenler vücut direncini düşürür ve enfeksiyonun oluşmasına yardımcı olur. Bu yüzden stresle başa çıkmayı öğrenmeli, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Vücut direncinin arttırılması için, doktorun önerdiği yan etkisi olmayan ilaçlar kullanılabilir. Tekrarlayıcı genital herpes enfeksiyonları için doğal ilaçlarda doktora danışılarak kullanılabilir. Bunun yanında spor yapılmalı, dengeli beslenme programı uygulanmalıdır. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirir, stresi atmakta yardımcı olur. Hastalığın tekrarını önlemek için uyku düzenine, dinlenmeye ve hijyene de dikkat edilmelidir.

Sürtünme genital herpes tekrarını arttıran bir etkendir. Özellikle cinsel ilişkide, mastürbasyonda sürtünme olması tekrarlama riskini arttırır. Genital bölgenin uzun süre kaşınması ve tahrişi, ultraviyole ışınlar enfeksiyonu tetikleyebilir.

Virüsü kapmış olanlar AIDS yani HIV virüsünden korunmalıdır. Çünkü HIV ve HSV virüsü etkileşim halindedir. Birinin vücutta olması diğer virüsün bulaşmasını, yayılmasını arttırır. Bu açıdan belirli zamanlarda HIV testi]]> Genital Bölge Kararması https://www.genital.gen.tr/genital-bolge-kararmasi.html Sat, 08 Dec 2018 07:08:21 +0000 Genital bölge kararması, çeşitli nedenlerden dolayı etkili olabilir. Özellikle bölgede jilet kullanımı, hatalı iç çamaşırı, deodorantlar kararma nedeni olabilir. Genital bölgenin havasız kalması, hatalı uygulamalar nedeniyle Genital bölge kararması, çeşitli nedenlerden dolayı etkili olabilir. Özellikle bölgede jilet kullanımı, hatalı iç çamaşırı, deodorantlar kararma nedeni olabilir. Genital bölgenin havasız kalması, hatalı uygulamalar nedeniyle kararması hanımların önemli sorunlarından biridir. Bu sorun kadının isteksizlikle birlikte kendini cinsel ilişkiden bile soyutlamasına yol açabilir. Bu yüzden genital bölge kararması için bazı önlemler alınmalı, gerekirse doğal önerilerle beyazlatılma işlemi yapılmalıdır.

Bu sorunu yaşamamak için özellikle iç çamaşırı seçiminde pamuklu olan ve hava alacak şekilde olanlara öncelik verilmelidir. Çünkü hava alan ve pamuklu olan iç çamaşırları terlemeye yol açmaz. Bu yüzden genital bölge kararması sorunu yaşanmaz. Terleme cildi zor durumda bırakır, gözenekler tıkanır. Bu yüzden renk değişimi sorunu daha kolay yaşanır.

Genital bölge temizliğinde dikkatli olunmalıdır. Özellikle kılları temizlemek için kullanılan jilet kararmaya neden olabilir. Epilasyon yöntemleri kararmanın en önemli etkenleridir. Ağda kullanımı ciltteki ölü hücrelerinde temizlenmesini sağladığından, önlem olarak bu yöntemi kullanmanızı öneririz. Ayrıca genital bölge temizliğinde kullanılan kozmetik ürünleri de doğru seçmelisiniz.

Genital bölge kararması neden olur
 • Cilt yapısından kaynaklanan sorunlar
 • Terleme nedeniyle oluşan sorunlar
 • Jilet, tüy dökücü krem gibi epilasyon yöntemlerinden kaynaklanan sorunlar
 • İç çamaşırlarının hatalı seçimi
 • Cildin sürtmesi ve tahriş olması nedeniyle
 • Genital bölge temizliğine önem vermemek
 • Fazla kilolu olmak
 • Sağlıklı beslenmemek
Bu etkenler genital bölgede kararmaya neden olabilir. Bu yüzden alışkanlıklara dikkat edilmelidir. Her ne kadar genital bölge beyazlatma için çeşitli doğal ve kozmetik hazır ürünler olsa da, en doğru yaklaşım kararmanın hiç olmamasına gayret etmektir. Sonradan beyazlatma için uğraşmak yerine baştan önlem almak daha iyidir.

Genital Bölge Kararması
Genital bölge kararmasına iyi gelen öneriler

Cilt kararmasında kullanılan elimizin altındaki doğal ürünler kullananlar açısından oldukça faydalı oluyor. Bu tariflerden birini genital bölge beyazlatma işleminde kullanabilirsiniz. Kürlerde kullanılan malzemeler ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlayarak, beyazlatma işlemini yapıyor. Yani alttaki sağlıklı cilt dokusunun ortaya çıkarılmasını sağlıyor. Bunları cildinizde koltuk altı gibi diğer kararan bölgeler içinde uygulayabilirsiniz.

1. Kür: Bu kürü uygulamak için 1 tatlı kaşığı salatalık suyu ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu kasede karıştırın. Genital bölgenizdeki kararan yerlere sürerek, 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra kese yardımıyla cildinizi suyla temizleyin. Bu yöntemi haftada 3-4 defa gün aşırı şekilde uygulamanızı tavsiye ederiz.

2. Kür: 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı süt tozunu homojen şekilde karıştırarak, genital bölgedeki kararan yerlere uygulayın. 15-20 dakika bekleterek cilt temizliğini yapın. Bunu haftada 2 defa uygulamanız halinde genital bölge kararması sorununuz giderilecektir.

3. Kür: Bu karışımda 1 yemek kaşığı vazelin, yarım çay bardağı taze elma suyu, yarım çay bardağı limon suyu kullanacaksınız. Biraz vazelinle malzemeleri karıştırmak zor olsa da, bu kürün faydasını kısa sürede göreceksiniz. Karışım vazelin olduğu için krem kıvamında olacak ve cildinize sürdüğünüzde biraz kurumasını bekleyeceksiniz. Daha sonra cildinize kese yaparak temizleyebilirsiniz. Genital bölge kararması için bu kürlerin birini düzenli uygulamanızı tavsiye ederiz.
]]>
Genital Siğil https://www.genital.gen.tr/genital-sigil.html Sun, 09 Dec 2018 01:23:47 +0000 Genital siğil, cinsel yolla bulaşan ve genital human papillon (HPV) virüsünden kaynaklanan enfeksiyonla açığa çıkan bir rahatsızlıktır. Yüzden fazla türü olan HPV virüsünün çoğu türleri bu siğillerin oluşmasına neden ol Genital siğil, cinsel yolla bulaşan ve genital human papillon (HPV) virüsünden kaynaklanan enfeksiyonla açığa çıkan bir rahatsızlıktır. Yüzden fazla türü olan HPV virüsünün çoğu türleri bu siğillerin oluşmasına neden olabilir. Bu alanda yapılan araştırmalarda 15-49 yaşları arasındaki kişilerde % 1-2 oranında genital siğil olduğu belirlenmiştir. Virüsün etkilediği kişilerde bazen aylarca, bazen de yıllarca kuluçka dönemi sürebilir. Özellikle korunmasız cinsel ilişki yüzünden son yıllarda genç nesil arasında genital siğil daha yaygın görülmeye başlanmıştır. Tıp alanında kondilom olarak tanımlanan genital siğil oldukça bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Hastalığı kapan kişilerde herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmasa da, taşıyıcı olduklarından başkalarına rahatlıkla bulaştırabilir.

Genital siğil belirtileri
 • Makat çevresi ile genital alanlar sıcak ve nemli bölgelerdir. Buralarda ortaya çıkan kırmızı, kahve ya da cilt tonundaki kabarıklıklar genital siğil belirtileri olabilir.
 • Aşırı nemli bölgelerdeki kabarıklar beyazımsı renge dönüşebilir
 • Kabarıklıklar bazen kaşıntı ve yanmaya neden olabilir
 • Büyüdüklerinde karnabahar gibi bir görünüme sahip olan genital siğil, bu özelliğiyle başka oluşumlardan ayrılır.
 • Kadınlarda ağrılı cinsel ilişki genital siğil belirtisi olabilir
 • Erkeklerin cinsel bölgesi daha kalın bir cilt yapısına sahiptir. Eğer bu bölgede sebepsiz kaşıntılar oluyorsa, idrar zorluğu çekiliyorsa mutlaka genital siğil bakımında değerlendirmeye alınmalıdır.
Genital siğil neden bulaşır

Genital siğil cinsel yolla bulaşır. Fakat cinsel birleşme tam olmasa bile, temas gerçekleşirse bulaşma olasılığı vardır. Bu durumda genital bölgede, ve makat etrafında egzama oluşumu ya da başka bir akıntı sorunu bulunuyorsa, genital siğil bulaşması daha kolay olur.

Genital siğil tanısı ve tedavi yolları

Hastanın fiziksel muayenesi sonucunda genital siğil tanısı konulabilir. Siğillerin üzerine doktor tarafından sürülen solüsyonlar sayesinde ciltte renk değişimi olur ve genital siğiller kolaylıkla tespit edilebilir. Bunun dışında genital siğil tanısına yardımcı olacak herhangi bir kan testi yoktur.

Tedavi bölgedeki siğillerin bulunduğu yere, sayısına ve büyüklüğüne göre belirlenir. Uzun bir sürece yayılacak tedaviye başlanır. Tedavi yöntemleri arasında genital siğiller için geliştirilen özel kremler kullanılabilir. Bunun yanında kriyoterapi uygulamasıyla siğillere soğuk tedavi, siğillerin sıvı azotla dondurulması, lazerle yok edilmesi ya da elektrokater uygulaması yapılabilir. Bu tedavi yöntemleri siğillerin bulaşıcılığını ortadan kaldırmak içindir. Bunların dışında cerrahi girişimle siğiller yerinden temizlenebilir. Cerrahi operasyonda hem bistüri kullanılarak siğillerin temizlenmesi, hem de alt bölgenin temizliği beraber yapılmalıdır. Bu şekilde genital bölgedeki siğiller temizlendikten sonra, yeniden siğil oluşumuna engel olunmalıdır. Evli çiftlere tedaviyi beraber uygulamak gerekir. Genital siğile maruz kalmış ve tedavisi yapılanların bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir. Devamlı olarak kontrol altında tutulmaları ve yeniden genital siğil oluşmaması sağlanmalıdır.
Genital Siğil
Genital siğil korunma yolları
 • Kız çocuklarına 11-12 yaşlarında 3 doz halinde HPV aşısı uygulanmalıdır
 • Aşı olmamış 13-26 yaş arası kadınlar mutlaka HPV aşısı olmalıdır
 • Genital siğil bulunan kişilerde aşılanmalıdır. Bu sayede HPV virüsünün diğer türlerine karşı etkin koruma sağlanabilir.
Genital siğil tedavisi neden yapılmalı

Genital siğil tedavisi bulaşıcı özelliği ortadan kaldırır. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. HPV virüsünün bazı türleri ileri dönemde rahim ağzı kanserine yol açabilir. Özellikle tedavide gecikilirse]]> Genital Bölgede Yara https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-yara.html Sun, 09 Dec 2018 01:43:58 +0000 Genital bölgede yara: oluşması farklı sebeplere dayanabilir. Genital bölgede yara kişiye bazen cinsel yollarla bulaşarak yara oluşumuna sebep olur bazende herhangi bir enfeksiyon sonucunda yara oluşumu gözlemlenir. Genital bölgede Genital bölgede yara: oluşması farklı sebeplere dayanabilir. Genital bölgede yara kişiye bazen cinsel yollarla bulaşarak yara oluşumuna sebep olur bazende herhangi bir enfeksiyon sonucunda yara oluşumu gözlemlenir. Genital bölgede yara sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genital bölgedeki yaraların bazıları ağrılı ve acılıdır bir kısmı ise belirti vermez. Genital bölgede yara problemi kişiye rahatsızlık hissi verir. Bazı kadınlar ise vajinadaki yarayı ağrı, kaşıntı, yanma veya batma hissi olarak tarif ederler. Yara probleminde gözlenilen rahatsızlıklar kişiden kişiye yada yaranın hafif dereceden yoğun derecede olmasına göre değişir. Ayrıca yara ilişkili de oluşabilir.

Genital bölgede yara çeşitleri:
 • Rahim ağzı yarası: Bu yaralar çoğu zaman kendini belli etmezler. Herhangi bir şikayetle jinekoloğa baş vuran hasta yara olduğunu doktordan öğrenir. Genital bölgede yara ile karşılaşıldığında hastaya smear yani simir testi ve rahim ağzı kanseri tarama testi yapılması gerekmektedir. Rahim ağzı yarası teşhisi konulduğu takdirde hastalık bazen yarayı dondurarak bazende yakılarak tedavi edilir. Fakat günümüzde yakılarak tedavi pek tavsiye edilmez. Rahim ağzı yarasının sebebi belli değildir ve bu nedenden dolayı bu yaradan korunmak mümkün değildir.
 • Frengi: Erken başvurulduğunda erken tedavi edilebilen genital bölge yaralarındandır. Fakat ilk belirtiler başladığında veya fark edildiğinde göz ardı edildiğinde hastalık organ hasarına yada bazı kalıcı hastalıklara sebep olabilir. Frengiye neden olan bakteri hastalığı taşıyan kişi ile temastan ortalama 3 hafta sonra bakterinin girdiği bölgede kırmızı ağrısız bir kabarcığa sebep olur. Sonrasında kabarık olan kısım derinleşmeye başlar ve frengi ülseri verilen yaraya sebep olur. Bulaşıcıdır.
 • Behçet hastalığı: Behçet hastalığı genellikle 20-40 yaş aralığında daha fazla gözlemlenmektedir. Behçet hastalığı ilaçla tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Behçet hastalığı genital bölgede yaraların çıkmasına sebep olur. Bu hastalıkta yaralar öncelikle sivilce şeklinde ortaya çıkar sonra  ise kırmızı yaralara dönüşür ve tedavi edilmediği takdirde daha kötü bir hal alır. Bunun için tedavisi ihmal ve göz ardı  edilmemelidir. Genital bölgedeki yaralar iyileşse bile iz bırakır.
 • Vajina yarası: Ağrı ve rahatsızlık vajinal yaralarda sık görülen şikayetlerdir. Bu yaraya çoğu zaman kimyasal genital bölge temizleyicilerden kaynaklanan cilt tahrişleri, kendini yenileyen enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir. Tek başına vajina yarası çok nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Vücutta ateş yükselmesi, şiddetli ağrı ve titreme eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurunuz.
 • Genital bölgede var olan mantar hastalıkları: Vajinal mantar enfeksiyonları rahim, yumurtalık ve diğer yakın organları etkileyen bir hastalıktır. Mantar hastalıklarının altında  yatan kronik hastalıklarda genital bölgede yaraya sebep olmaktadır.
 • Genital herpes: Genital herpes genital bölgede uçuk demektir. Genellikle cinsel yolla bulaşan viral bir hastalıktır. Kırmızı küçük kabarcıklar halindedir. Kabarcıklar patladığı takdirde acı ve ağrı hissi rahatsız edici boyuttadır. Bu enfeksiyon kaşıntı başladığı günden itibaren ülserin tamamen iyileştiği zamana kadar bulaşıcı bir durumdadır.
Genital Bölgede Yara
Genital bölgede yukarıdaki durumlar yada daha farklı belirtiler gözlemlendiğinde ihmal ve göz ardı etmeden kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Genital bölgedeki çoğu yaranın ve yaraya sebep olan birçok hastalığın tedavisi mümkündür. Belirtiler yada anormallikler vücutta gözlemlendiğinde doktora gitmemek tedavi sürecinizi daha zorlu ve daha uzun geçirmenize sebep olabilir.
]]>
Genital Bölgede Ağrı https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-agri.html Sun, 09 Dec 2018 20:19:36 +0000 Genital bölgede ağrı; belirlenebilir bir neden olmadan 3-6 ay süren ve çoğunlukla yanma ve batma şeklinde tarif edilen hastalığa vulvodini adı verilir. Bu ağrı, zamanla olabildiği gibi, cinsel beraberlik, tampon yerleştiril Genital bölgede ağrı; belirlenebilir bir neden olmadan 3-6 ay süren ve çoğunlukla yanma ve batma şeklinde tarif edilen hastalığa vulvodini adı verilir. Bu ağrı, zamanla olabildiği gibi, cinsel beraberlik, tampon yerleştirilmesi, parmakla dokunma, dar iç çamaşırı ve kıyafetlerin giyilmesi ile de ortaya çıkabilir. Hassasiyet adet öncesi dönemde artabilir. Kadınlar genellikle bu rahatsızlığı sakladığı ve tıbbi yardım almak istemediği için tanı geç konabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre, kronik ağrı çekenlerin % 55’i tedavi aramış, tedavi arayanların % 60’ı üç veya daha fazla doktora gitmiş ve bir çoğunda da doğru tedavi uygulanamamıştır.

Belirtilerin şiddeti ve yoğunluğu değişebilir, ilerleyici olabilir. Genital bölgede ağrılar iyileşebildiği gibi hareket ya da cinsel aktivite ile kötüleşebilir. Genital bölgede ağrının türü çoğu zaman vajinada meydana gelen bir bulaşıcı hastalığın habercisi de olabilir. 

Vulvadaki ağrı ve rahatsızlık genital bölgede ağrının sık görülen bir nedenidir. Diğer nedenler arasında ev kimyasalları, tekrarlayan enfeksiyonlar ve bazı kanser türleri, cildin tahriş olması sayılabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar genital bölgede ağrı nedeni olabilir. Ayrıca, ağrı vücuttaki pelvik organlar ya da diğer bölgeleri etkileyen, altta yatan hastalık ile ilişkili olabilir.

Genital bölgede ağrıya, vulva bölgesini etkileyen diğer belirtilerde eşlik edebilir. Bunlar kanama, yanma, kaşıntı, batma, zonklama hisleridir.

Genital bölgede ağrıya sebep olabilecek nedenler öncelikle ayırt edilmelidir. Cinsel taciz, uygunsuz cinsel ilişki, doğumla ilgili vajen hasarları, travma, sabunlar, spreyler, parfümler, günlük temizlik uygulamaları da araştırılmalıdır.

Genital Bölgede Ağrı
Genital bölgede ağrı teşhisi: Muayenede parmakla veya bir çubuk yardımı ile ağrılı noktaların tespiti en önemli yöntemdir.

Genital bölgede ağrı tedavisi: Hijyenik kurallara dikkat edilmesi, sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşlardan yapılmış iç çamaşırlarının kullanılması, sırt ağrısı, kas spazmı veya vaginismus varsa fizik tedavi uygulaması, masaj veya akupuntur ile spazmın çözülmesi faydalı olabilir. Lokal kullanılan ağrı kesici merhemler veya ağrılı bölgelere ağrı kesici ilaçların enjekte yapılması ile ağrı azaltılabilir. Ağızdan alınan antidepresan ilaçlar da faydalıdır. Tüm bu tedavilerin hepsi rahatsızlıkta bir gerileme sağlamıyorsa, cerrahi olarak ağrılı alanların çıkarılması ile tamama yakın iyileşme sağlanmaktadır.

Sadece vajinada ağrı görülmesi nadiren ciddi bir tıbbi durumdur. Ama yine de bu ağrı önemli ve hayatı tehdit eden bir durum semptomları ile ilişkili olabilir. Eğer 38 dereceden daha yüksek bir ateş, şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp atışı varsa hemen tıbbi yardım almanız gerekir. Yine vajinal ağrı kalıcı ya da siz de endişeye neden olursa, acil uzman bir hekimden yardım almanız gerekmektedir.

]]>
Genital Bölge https://www.genital.gen.tr/genital-bolge.html Mon, 10 Dec 2018 03:34:24 +0000 Genital bölge, vücutta üreme organlarını içine alan bölgedir. Kadın genital bölge ve erkek genital bölgede bulunan organlar özel bir anatomik yapıya sahiptir. Bu bölgede bulunan organlar vazifeleri ve konumları gereği her zaman Genital bölge, vücutta üreme organlarını içine alan bölgedir. Kadın genital bölge ve erkek genital bölgede bulunan organlar özel bir anatomik yapıya sahiptir. Bu bölgede bulunan organlar vazifeleri ve konumları gereği her zaman hijyen tutulmalıdır.

Kadın genital bölge

Üreme organları kadında dışta ve içte olanlar şeklinde ikiye ayrılır. Kadın vücudundaki iç genital organlar bacakların üzerindeki leğen kemikleriyle bel kemiğinin meydana getirdiği kemik çatıda koruma altındadır.

Kemik çatı: Kadının anatomisi gebeliğe, rahim içindeki bebeği büyütmeye ve doğurmaya uygundur. Bu nedenle kadının kemik çatısı erkeğe göre daha farklı özelliklere sahiptir. Erkeğin kemik çatısındaki açıklık üstten kalp şeklinde, kadının ise yuvarlak şekildedir. Bu erkeklere kadından daha fazla yük taşıma özelliği verir. Kadına ise, doğumda bebeğin başının leğen kemiklerinin oluşturduğu doğum kanalına girmesine olanak sağlar. Bu özellik yüzünden erkekteki bağlar ve kaslar gevşeme özelliğine daha az sahiptir. Kadınların daha fazla bel ağrısından etkilenmesi bu yüzdendir. Bunun yanında erkeğin leğen kemiklerinin alt çatısı dar, kadınınki ise daha geniş açılıdır.

Dış genital organlar

Kadında dış genital organlar vücudu örten derinin bir devamı şeklindedir. İç genital organlara girişi, doğum kanalının çıkışını meydana getirirler. Dış genital organlar genel olarak vulva olarak tanımlanır. Dış genital bölgede yer alan organlar ise;

Vulva: Üstte çatıyı meydana getiren leğen kemiklerinin ortada birleştiği kabarıklık pubis tepesi, alt tarafta anüs, yanlarda dış dudaklarla sınırlı olan bölgedir. Cilt ve yağ dokusundan oluşan pubis tepesinin üzeri kıllarla kaplıdır. Altında klitoris bulunur. Bu organların altında doğum yapmaya, idrar ve dışkı çıkışına yardımcı olana kaslar vardır. Bunlara pelvis tabanı kasları denir.

Dış dudaklar: Döl yolu girişini iki taraftan örten kıvrımların dıştaki alanlarıdır. Ön tarafta pubis tepesinde, arkada anüs üzerinde birleşirler. Üzerleri genital kıllarla kaplı olup, cilt altı yağ dokusu içerir.

İç dudaklar: Dış dudakların iç kısmında yer alana, klitorisin üzerinden vajina girişi altına kadar uzanmış kıvrımlı yapılardır. Vajina girişiyle idrar deliğini sararlar. Normalde bacaklar kapalı olduğunda iç dudaklar görünmez. Ancak bazı kadınlarda daha büyük olduğundan taşma yapabilir. Bunlarda kıl yoktur ve yağ dokusu içermez.

Vajina girişi: Bu bölge iç dudakların devamında kızlık zarına kadar uzanır. Yaklaşın 1-2 cm kadardır ve kızlık zarı yırtıldığında vajina ile birleşim yapar.

Kızlık zarı: İnce ve esnek bir yapıdır. Orta kısmında bir ya da daha fazla delik olur. Kadınlarda yapısal olarak genellikle ilk cinsel ilişkide yırtılır, vajina ve vajina girişinin birleşmesine neden olur.

Klitoris: Genital bölgede bulunan klitoris erkekteki penis başının karşılığıdır. Pubis tepesi altında bulunur ve iç dudaklarla çevrilidir. Altında idrar deliği, bunun altında da vajina girişi olur. Dıştan düğme şeklinde görünene klitoris, içten iki kola ayrılır. Bu haliyle Y şeklindedir. Penis gibi ilişki sırasında sertleşir ve orgazmda önemli roller üstlenir.

İdrar deliği: Klitorisin altında bulunan idrar deliği, üretranın son kısmını meydana getirir.

Perine: Dış dudakların birleşim yeriyle anüs arasındaki bu bölge, idrar ve dışkı kontrolünü sağlayan kasları içerir. Doğumda esneyen kaslar, bebeğin başının çıkmasına yardımcı olur. Doğum kesisi denilen işlem bu bölgede yapılır.

Vulvadaki salgı bezleri: Dış genital bölgede kurumayı önleme, cinsel ilişkide kayganlığı sağlama amacıyla bulunan salgı bezleridir. En önemli salgı bezleri idrar çıkış deliğindeki skene bezleri ile vajina girişindeki bartholin salgı bezleridir. Genital Bölge Beyazlatma https://www.genital.gen.tr/genital-bolge-beyazlatma.html Mon, 10 Dec 2018 10:31:22 +0000 Genital bölge beyazlatma, genital bölge kararmaları çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bunların giderilmesi amacıyla uygulanan genital bölge beyazlatma kürleri kadınların önemli bir yardımcısıdır. Çünkü görsel olarak hoş olma Genital bölge beyazlatma, genital bölge kararmaları çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bunların giderilmesi amacıyla uygulanan genital bölge beyazlatma kürleri kadınların önemli bir yardımcısıdır. Çünkü görsel olarak hoş olmayan bir görünüme neden olan kararma, kadının cinsel yaşamını bile etkileyecek düzeyde olabilir. Uygulanan beyazlatma kürleri kararmanın 1-2 tonda olsa açılmasına yardımcı olur. Özellikle genital bölge kıllanmaları için uygulanan jilet, ağda, epilasyon gibi uygulamalar kararmaya yol açan etkenlerdir. Genital bölge kararması için kozmetik firmaları da çeşitli ürünleri piyasaya sürmüştür. Ancak kimyasal içerik kullanmak istemeyenler yine doğadan faydalanabilir.

Genital bölgenin hijyeni kadar estetiği de cinsel yaşamda önemli bir yere sahiptir. Erkeklerde kadınlardaki estetiğe çok önem verirler. Dolayısıyla bu kadınlar açısından daha önemli hale gelir. Hem cinsellikten zevk alamaz, hem de cinsellikten kaçınma eğilimine girer. Bunlara katlanmak yerine genital bölge beyazlatma yöntemleri denenmeli, sorundan kurtulmanın ne kadar kolay olduğu görülmelidir. Üstelik elinizin altındaki bitkisel ürünlerle bunu başarabilirsiniz.

Genital bölge beyazlatma kürleri

Limon suyu: Genital bölgeye limon suyu ile 3-5 dakika masaj yapılması hem ölü hücrelerin atılmasını, hem de genital bölge beyazlatma için yararlı bir uygulama olur. Salisilik asit içeren limon suyu aynı zamanda koltuk altı bölgesi gibi kararan yerlere de uygulanabilir. Ancak bölgede kesik tarzı oluşumlar varsa limon suyunu kullanmanızı önermeyiz.

Zeytinyağı: Doğal saf zeytinyağı ile yapılacak kısa süreli ve düzenli masaj, genital bölge kararmasına engel olup, aynı zamanda beyazlatmada etkili olacaktır.

Ağda yapmak: Her ne kadar bilinçsizce yapılan ağda genital bölge kararmasına neden olsa da, kıllardan kurtulmak için epilasyon ve jileti kullanan bayanlarda ağda yapılması genital bölge beyazlatma için etkili bir uygulama olacaktır. Bölgedeki ölü derileri temizleyen ağda sayesinde ciltte beyazlama belirgin olacaktır.

Genital Bölge Beyazlatma
Genital bölge beyazlatma için özel kür
 • Yarım tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 kahve fincanı doğal elma suyu
 • 1 yemek kaşığı vazelin
Bu özel kür genital bölge beyazlatma konusunda oldukça başarılıdır. Eğer genital bölge kararmasından yakınıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bunu uygulamanızı öneririz. Verilen malzemeleri bir kasede iyice homojen hale gelinceye kadar karıştırın. Bunu sürerken genital bölgenin kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer karışımın daha kıvamlı olmasını isterseniz vazelin oranını arttırabilirsiniz. Karışımı genital bölgede kararma yapan alanlara sürün. Tamamen kurumasını bekleyerek, mümkünse bir keseyle karışımı ciltten temizleyin. Bu ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlayacaktır. Ardından genital bölgeyi yıkayın. Kuruladıktan sonra bebek pudrası dökerek uygulamayı tamamlayın.

Genital bölge beyazlatma için etkili olan bu yöntemi isterseniz elma yağı ve limon yağı ile de hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde beyazlatma daha etkili olacaktır. Bunu vücudunuzdaki diğer kararan bölgeler içinde uygulayabilirsiniz. Kürün haftada 1 defa uygulanması yeterli gelecektir. Her yapıldığında ciltte belirgin bir beyazlatma olduğunu sizlerde fark edebilirsiniz.
]]>
Genital Bölgede Mantar https://www.genital.gen.tr/genital-bolgede-mantar.html Tue, 11 Dec 2018 00:25:53 +0000 Genital bölgede mantar, genel olarak bayan ve erkekte genital bölge temizliği son derece önemlidir. Kişi veya kişilerin hijyen olarak kişisel bakımına önem vermesi sağlık açısından son derece mecburi bir grev olarak bilinmelidir Genital bölgede mantar, genel olarak bayan ve erkekte genital bölge temizliği son derece önemlidir. Kişi veya kişilerin hijyen olarak kişisel bakımına önem vermesi sağlık açısından son derece mecburi bir grev olarak bilinmelidir. Kendi sağlığına önem vermeyip temizliğini ihmal eden kişilerce genital bölgede oluşacak birçok hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Özellikle bayanlarda oluşan genital bölgedeki şikayet ve sorunlar bir türlü bitmez. Evli çiftler arasında bayanda veya erkekte oluşan mantar cinsel yol ile birbirlerine bulaşır. Genital bölgede oluşan mantar ihmale gelmez. Kişi bunu fark etmiş ise hemen doktora kadın doğum uzmanına giderek tedavisini başlatmalıdır. Aksi taktirde mantar ilerleyen ve ciddi olarak enfeksiyon yaratan bir hastalıktır. Ayrıca her yaşta oluşabilecek hastalık olan mantarın tedavisi uzun bir süreç gerektirebilir.

Bayanlarda her yaşta olan mantarın bir bakımdan, hijyene bağlı olarak oldukça dikkat ve titizlik isteyen bir konudur. Ayrıca genital bölgede oluşan mantarın en kötü tarafı bulaşıcı olmasıdır. Evli bayanlar ise genital bölgelerinde oluşan mantar nedeni ile eşleri ile münasebete girmemelidir. Bulaşıcı olan mantarın eşlerin birbirlerine bulaştırması olayın kötü sonucudur. Tabii ki mantar enfeksiyonu sadece hijyen ile alakalı bir durum değildir. Fakat genital bölgesinde mantar olan kişilerin daha fazla temizliğine dikkat etmelidir. Ayrıca özellikle bayanların bir çoğu ciddi boyutta kullanılmış antibiyotik ilaçlar sebebiyle genital bölgelerinde mantarın oluşmasına sebebiyet vermiştir. Birçok kişi bunun farkına varmaz. Bu sebepten dolayı kullanılacak antibiyotikler mecbur olmadıkça doktordan habersiz kullanmamalıdır.

Genital bölgede mantar bulaşması ve belirtileri: öncelikle genital bölgede oluşan mantar hiç belli olmadan sinsice yavaş yavaş kaşıntı yapar. Bu kaşıntı sonrası kızarıklık bölgede oluşurken, kaşıntı sebebi ile oluşan kabarıklık oluşmaktadır. Ardından oluşan yanma, deri döküntüsü ve şişme gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Genital bölgede oluşan tahriş nedeni ile bölge kötü duruma gelmektedir. Kişi evli ise bu durumda kesinlikle cinsel temastan kaçınmalıdır. Bölgede oluşan mantarın ayrıca idrar yaparken kişide yanma ve kaşıntı iyice artarak yayılır. Kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu nedeni ile oluşan akıntıların kişiyi nemli bırakarak, oluşan mantar bu şekilde sebebiyet verir. Kadınlarda oluşan enfeksiyondan dolayı oluşan akıntı oldukça rahatsız edici fakat bu akıntı koku yapmaz. Kişi kendi genital bölgesini çok dikkatli temiz tutmalıdır. Ayrıca sık sık iç çamaşırını değiştirmelidir. Mantar olan kişilerin genital bölgesi daha hassas olur. Bu sebepten çok temiz ve kuru kalınmalıdır. Kişilerde ayrıca tuvalet temizliğine dikkat etmez ise mantarın daha derin ve diğer bölgelere bulaşmasında kolaylık sağlanmıştır. Bu açıdan tuvalet temizliği büyük titizlik ile yapılmalıdır. Diğer bir sebep ise yazın girilen havuzlarda oluşan mantarlardır. Bu sebeplerden dolayı mantarın bulaşma ve yayılma olasılığı oldukça yüksektir.

Genital Bölgede Mantar
Genital bölgede oluşan mantar tedavisi: öncelik iç çamaşır her gün değişmeli ve pamuklu olmalıdır. Giyilen kıyafetlerin rahat ve bol olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca genital bölgesinde mantar olan kişinin kozmetik ürünler, yada kokulu mendiller gibi ürünleri genital bölgesine temas ettirmemelidir. Mantar oluşumuna zemin hazırlayan nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.  Mantar tedavisinde kadın doğum doktorunun vereceği ilaçlar ve krem, veya fitil yöntemleri uygulanıp hasta takibe alınır. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Tedavi esnasında kullanılan ilaçların bazıları tablet olarak ağız yoluyla yutulmaktadır. Bazı kremler ve fitiller genital bölgeye uygulanarak mantarın oluşmasını engeller. Amaç genital bölgede oluşan mantarı yok etmektir. Sağlıklı olabilmek için vücudun her bölgesini temiz tutarak dikkatli olabilmeliy]]> Genital Bölge Kokusu https://www.genital.gen.tr/genital-bolge-kokusu.html Tue, 11 Dec 2018 13:14:01 +0000 Genital bölge kokusu, birçok kadının şikayet ettiği bir durumdur. Çoğu kadının hayatının bir döneminde de olsa genital bölgedeki koku problemiyle karşılaşmaktadır. Bu problem kadınlarda kötü duygulara sebep olur. Bazen uta Genital bölge kokusu, birçok kadının şikayet ettiği bir durumdur. Çoğu kadının hayatının bir döneminde de olsa genital bölgedeki koku problemiyle karşılaşmaktadır. Bu problem kadınlarda kötü duygulara sebep olur. Bazen utanç verici bazende zor durumda bırakıcı olabilir. Genetal bölgedeki kokuların genelde kaynağı vajinadan gelen akıntılardır. Genital bölgenin nemli olması mukozaların kurumaması için normal bir durumdur. Yani vajina nemli oluşundan dolayı akıntı olması normal bu akıntının ise kötü koku içermesi anormaldir. Aslında fizyolojik akıntılarda pek koku olmaz. Fizyolojik olmayan akıntılarda ise rahmin girişinde oluşan enfeksiyondan dolayı meydana gelen kokulu akıntılardır.

Bu kokuya her yaş grubu bayanda zaman zaman rastlamak mümkündür. Genital bölgedeki kokunun sebebi genital hijyene önem vermemekten de kaynaklanabilir. Genital bölgede çok sayıda mikro organizmalar bulunur ve bunlar vajinal florayı oluşturur. Vajinal hücreler hormonlara yanıt veren ve salgı üreten hücrelerdir. Bayanlarda sıklıkla karşılaşılan vajinadaki kötü kokuları yok edebilmek için bir takım hijyenik kurallar alınması yeterli olabilir.

Genital Bölge Kokusu
Genital bölge kokusu nasıl önlenir:
 • Genital bölgede oluşan istenmeyen tüylerin epilasyonuna özen gösterilmelidir ve temizlenmelidir. Bu bölgenin tüylerden arınması herhangi bir terleme durumlarında kokuya engel olur ve mikropların  kıl köklerinde yuvalanması durumu ortadan kalkar.
 • Genital bölgeyi hergün sirkeli su ile yıkamalısınız. Suya katılan sirke vajina bölgesini doğal yollarla temizleyip hijyenik olmasını sağlayacaktır.
 • Vajinadaki hastalıklardan oluşabilecek kokuları doktor yardımı alarak tedavi etmelisiniz. Bazı enfeksiyon hastalıklarının vajinada akıntıya sebep olduğu bilinmektedir. Bu akıntı fizyolojik ve normal bir akıntı olmadığı için enfeksiyon içerdiği için kokuya sebep olur.
 • Sentetik ve ipek değil pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz. Ter ve nem çekmeyen iç çamaşırları genital bölgede koku oluşumunun sebeplerindendir.
 • Dar kıyafetler yerine bol ferah serinletici kıyafetler seçilmelidir. Dar kıyafetler vücudu terletir ve hava almasını engeller buda koku oluşumuna yardımcı bir etkendir.
 • Banyo yaparken veya duş alırken genital bölgenizi kokusuz, saf ve kimyasal katkılar bulunmayan bir sabun yıkamalısınız. Kimyasal içeren şampuanlar sabunlar ve diğer temizlik ürünleri vajinal bölgede kullanılmamalıdır.
 • adet döneminde petlerinizi sık bir şekilde değiştirmelisiniz. Petler vajina bölgesinde kokuya sebep olan en büyük etkendir. Adet döneminde kullandığınız petleri 3-4 saat içinde değiştirmelisiniz.
 • Genital bölgede koku hissettiğinizde yoğurt tüketmelisiniz. Yoğurt probiyotik içerdiği için mantar enfeksiyonlarını önlemede faydalıdır. Bunun için vajina bölgesinde yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık görüldüğü zamanlarda ayran ve yoğurt ile beslenme derecesini arttırmalısınız.
 • Bebek yağı vajina çevresine masaj yaparak uygulandığında genital bölge kokusu giderilmesine yardımcı olur.
]]>